Енергонезалежність. Як бізнес та держава готуються до нових викликів
нергетична галузь України знаходиться у стані трансформації через війну та виклики, пов'язані з руйнуванням інфраструктури. На фоні цього форум «Енергія Бізнесу», організований Forbes, став важливою платформою для обговорення шляхів до енергонезалежності. Генеральна директорка енергопостачальної компанії «Толк Україна» Ірина Береснєва поділилась своїми враженнями від заходу та розповіла про внесок очолюваної нею команди до реалізації стратегії стабільного енергопостачання.
Форум справді був вражаючим за масштабом і важливістю обговорюваних питань, зазначила Ірина Береснєва. Одне з ключових спостережень — це те, що енергетична система України перебуває у стані вимушеної великої трансформації. Кожна компанія шукає шляхи, як забезпечити надійне постачання електроенергії своїм споживачам, незалежно від зовнішніх обставин. Це стало особливо важливим в умовах війни. Обговорювалися нові технології, питання лібералізації ринку та регуляторної передбачуваності.
Енергетична система України, яка до цього часу була профіцитною, внаслідок масованих атак швидко перетворюється на дефіцитну. Але попри шок першої хвилі блекаутів, бізнес швидко адаптувався. Більшість компаній встановили альтернативні джерела живлення, такі як генератори, сонячні панелі та газові установки. Як зазначалось на форумі, станом на 2024 рік 88% компаній готові до відключень електроенергії, 83% мають план дій на випадок тривалих відключень, а 37% здатні працювати автономно понад 24 години.
Частка відновлюваних джерел енергії у першій половині 2024 року досягла 10% від загального виробництва електроенергії. 40% компаній використовують сонячні панелі або газові установки.
Які рішення «Толк Україна» використовує для забезпечення стабільного постачання електроенергії споживачам?
Ми активно працюємо над тим, щоб наші споживачі мали безперервне електропостачання навіть у складних умовах. Основна задача для нас, як енергопостачальної компанії — забезпечити надійність та стабільність постачань. Однак важливо зазначити, що наші клієнти для нас є не просто споживачами, а партнерами. Ми співпрацюємо з ними у викупі надлишкової електроенергії, яку вони генерують з власних відновлювальних джерел, і таким чином інтегруємо їх в енергосистему. Також ми активно займаємося питаннями енергонакопичення, знаходимо точки перетину із закордонними виробниками обладнання Energy Storage для впровадження їх в Україну.
Щодо забезпечення надійності постачання без додаткових інвестиційних проєктів, ми пропонуємо нашим бізнес-споживачам імпортовану електроенергію, щоб гарантувати для виробництва безперебійне постачання навіть у складних умовах.
Що Ви можете сказати про перспективи на опалювальний сезон 2024-2025 років? Чи готова енергосистема України до нових викликів?
Україна готується до зимового сезону з певним оптимізмом, хоча викликів вистачає. Як зазначив на форумі міністр енергетики Герман Галущенко, якщо не буде нових масштабних руйнувань, відключення електроенергії не матимуть системний характер, а виникатимуть лише через аварійні ремонти. Ми також працюємо з нашими партнерами над резервними проєктами постачання та збереження енергоресурсів.
Як Ви оцінюєте загальний стан енергетичної системи України та її перспективи?
Ситуація непроста, але ми бачимо значний прогрес у багатьох аспектах. Компанії інвестують у «зелену» енергію, модернізацію своєї та зовнішньої інфраструктури, розвиток розподіленої генерації та впровадження технологій накопичення енергії. Для нас важливо не лише відновлювати енергетичну систему після руйнувань, але й робити її стійкішою до майбутніх викликів. Попри всі виклики та теперішні руйнування, ми маємо великий потенціал стати енергетичним хабом Європи. Нашому уряду лише необхідно зробити висновки з допущених помилок, виправити їх та рухатися вперед у співпраці з бізнесом, який завжди готовий підтримати. Лише спільними зусиллями ми зможемо досягти Перемоги!